ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال ۹۶

قالب گراف - مرجع قالب و گرافیک بلاگ دیزاین - سامانه طراحی سایت تبلیغات تبلیغات
 • نویسنده :
 • دوشنبه 02 اسفند 1395 ساعت: :
 • بازدید: 15
 • وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی درباره جلسات ستاد مدیریت بحران برای استان خوزستان گفت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی با حضور در این جلسه اقدامات و برنامه های خود در این استان را تشریح کردند. بخشی از آلودگی هوای خوزستان فرامنطقه ای است. سدهایی که در کشورهای همسایه ایجاد و تالاب ها را خشک کردند از علل افزایش گرد و غبار و ریزگردها در خوزستان است.
   
  ربیعی درباره اقدامات متعدد برای ایجاد اشتغال در این استان اظهار داشت: مهارت فردی برای ایجاد اشتغال در این استان باید افزایش یابد. نیروی کار بومی باید مورد استفاده قرار گیرد.
   
  وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت اقتصادی کشور گفت: هرچند امسال اقتصاد کشور شکوفایی داشت، ولی در سال آینده شاهد جهش اقتصادی خواهیم بود.باید شکنندگی اقتصاد در برابر تغییرات بیرونی کاهش یابد و ثبات اقتصادی با تکیه بر تولید داخل یا به عبارتی با اجرای اقتصاد مقاومتی افزایش یابد.
   
  وی با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی چراغ راهنمای اقتصاد است افزود: بر اساس مطالعات، روند کلی شکنندگی اقتصاد ایران و همچنین میزان دسترسی روستاها به خدمات از سال 2013 به بعد رو به بهبود است .
   
  ربیعی درباره میزان اشتغالزایی در کشور گفت: در سال 1394 بیش از 700 هزار و تا تابستان 95 هم 630 هزار شغل را ایجاد کردیم. اکنون نرخ مشارکت نیروی کار ما به 40.4دهم رسیده و جمعیت فعال ما 26 میلیون و 370 هزار نفر است.
   
  * ورود سالانه یک میلیون و 200 هزار فارغ التحصیل به بازار کار
   
  وی با اشاره به اینکه اثرات تأخیری بازار کار از سال 1387 تا سال 1392 وجود دارد، ادامه داد: با نیروی کار متأخر که وارد بازار کار شد مواجه شدیم. نرخ مشارکت بانوان در اشتغال افزایش یافته است.
   
  ربیعی با تاکید بر اینکه در سال 1394 بیش از 700 هزار شغل ایجاد کردیم، افزود: این آمار بر اساس دفترچه های تأمین اجتماعی نوبت اولی است. سالانه بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر و فارغ التحصیلان وارد بازار کار شدند بنابراین ایجاد اشتغال محسوس نیست.
   
  ربیعی ادامه داد: گردشگری از جمله مباحثی است که اشتغال فراوان ایجاد می کند اما در کشور ما این مهم به مسافرگردی تبدیل شده که باید ساماندهی شود. صنایع حاشیه کشاورزی از جمله صنایع بسته بندی باید مد نظر قرار داشته باشد و در کل باید از تمام پتانسیل های موجود هر استان برای افزایش و ایجاد اشتغال استفاده کرد.
   
  ربیعی با اشاره به اینکه توسعه رسته های پر اشتغال منطقه ای یکی از برنامه های منطبق با اقتصاد مقاومتی است، افزود: سیاست زودبازده در دستور کار ما نیست و برنامه های رشد ما در میان مدت و بلند مدت ایجاد اشتغال می کنند.
   
  وی با بیان اینکه در سال 1393 هم بیش از 600 هزار شغل ایجاد کردیم، اضافه کرد:در مجموع میزان ایجاد اشتغال در مقایسه با جمعیت فعال و غیرفعال قابل دفاع است.
   
  ربیعی درباره روند جمعیت فعال، شاغل و بیکار کشور در دهه اخیر گفت: در سال92 جمعیت فعال 23 میلیون و 835 هزار نفر بوده است که این رقم به در تابستان امسال به 26 میلیون و 369 هزار نفر رسید.
   
  وی درباره اقدامات این وزارتخانه در راستای اقتصاد مقاومتی برای اجرای بند مهارت آموزی به نیروی کار گفت: برنامه های سازمان فنی و حرفه ای کشور و طرح آموزش سیار و توانمند سازی نیروی کارهم در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است. امسال آموزش حدود 280 هزار نفر را در روستاها هدفگذاری کرده بودیم که تاکنون بیش از 200 هزار نفر را آموزش دادیم.
   
  *ایجاد 120 هزار شغل در حوزه آی سی تی در سال آینده
   
  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره راهبرد کاهش نرخ بیکاری در اقتصاد مقاومتی گفت: نرخ بیکاری ما اکنون حدود 12 و هفت دهم درصد است که با سیاست های کارای پولی و مالی می توان آن را کاهش داد اما باید با اصلاح سیاست های نهادی و ساختاری طرف عرضه و تقاضای کار و تقاضای کل اقتصاد، نرخ بیکاری را کاهش دهیم.انتظار داریم در حوزه آی سی تی (ict) در سال آینده 120 هزار شغل ایجاد کنیم.
   
  وی اضافه کرد: با توجه به یک و نیم میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی خواهیم گرفت و علاوه بر آن اعتبار هزار میلیارد تومانی ، امیدواریم در سال 1396، در جهشی حدود یک میلیون شغل را ایجاد کنیم البته ایجاد 700 هزار شغل در سال آینده قطعی است.
   
  * ایجاد 200 هزار شغل در بخش کارورزی در سال 96
   
  دبیر شورای عالی اشتغال گفت: در جلسه قبل این شورا موضوع آی سی تی و کارورزی را تصویب کردیم که در بخش کارورزی در سال 96 حدود 200 هزار شغل ایجاد خواهیم کرد.
   
  ربیعی با بیان اینکه مزیت های استان ها شناسایی شده است، افزود: در جلسه آینده شورای عالی اشتغال، استان های کردستان و سیستان و بلوچستان و سپس استان خوزستان بررسی می شود. سند اشتغال همه استان ها بررسی می شود.
   
  *دفاع ربیعی از عملکرد اقتصاد مقاومتی در وزارت کار
   
  ربیعی با بیان اینکه تجربه تأمین مالی خرد را در بهزیستی آغاز کردیم، گفت: در این طرح وثایق و تضامین تغییر می کند و گروه ها می توانند یکدیگر را تأئید کنند.
   
  وی با اشاره به اینکه صندوق های خرد محلی و گروه های همیار را تشکیل خواهیم داد، افزود: پارسال حدود 1600 میلیارد تومان وام خرد پرداختیم و حدود 100 هزار نفر در قالب 6 هزار گروه همیار برنامه ما است که هر گروه همیار 15 نفر را شامل می شود.از سال 1367 تا سال 1392 تعداد 32 میلیون وام در شبکه بانکی ثبت شده است که حدود نیمی از کشور از این وام ها بهره نبردند.
   
  ربیعی با تاکید بر اینکه عدالت محور کردن تخصیص منابع مالی محور کار ما باید باشد، افزود: اگر هر برنامه رشد و توسعه ، عدالت را ایجاد نکند و فقرا را ثروتمند نکند شکست خواهد خورد.باید بر اساس مزیت های منطقه ها عمل کرد. بر اساس آمار پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، با 127 هزار کودک بازمانده از تحصیل تماس تلفنی گرفته شد که به تحصیل برگردند.
   
  ربیعی اضافه کرد: سوء تغزیه کودکان را 40 درصد ، لاغری کودکان را 50 درصد و کوتاهی قد و مرگ و میر در کودکان زیر 5 سال را 75 درصد کاهش دادیم.
   
  وی با اشاره سیاست جلوگیری از نسلی شدن فقر در راستای اقتصاد مقاومتی گفت:غربال گری هایی مانند شنوایی، بینایی و ژنتیک را اجباری کردیم و هزینه غربال گری فقرا را تأمین می کنیم.توانمند کردن فقرا را در دستور کار داریم . طرح های اجتماعی با طرح های فنی متفاوت است و نمی توان زمان بندی مشخصی را برای آن تعیین کرد زیرا متغیرات انسانی، اجتماعی و مالی در آن دخیل است.
   
  وی با اشاره به بیمه کردن 10 میلیون نفر نیازمند گفت: خانوارهایی که شناسایی شدند و دارای سوء تغزیه هستند و بیش از 10 میلیون نفر را شامل می شود سبدهای غذایی را دریافت می کنند.
   
  وی افزود: یک مرحله آن با حدود 200 میلیارد تومان بودجه در حال انجام است سپس بسته دیگر نزدیک شب عید توزیع می شود.
   
  *تا جایی که می توانستیم یارانه ثروتمندان را حذف کردیم
   
  ربیعی درباره حذف یارانه ثروتمندان گفت: تا آنجایی که می توانستیم یارانه ثروتمندان را حذف کردیم و تلاش می کنیم نظام شناسایی را تقویت کنیم و دقت کنیم تا یارانه نیازمندان حذف نشود.
   
  وی با اشاره به اینکه تیترهایی با عنوان«دولت یارانه قطع کن» برای تاثیرگذاری در شب انتخابات منتشر می شود گفت: از افرادی که این تیترها را مطرح می کنند گله دارم. این ها ملی فکر نمی کنند. باید برای برخی مسایل اجماع ملی تشکیل دهیم تا مشکلات حل شود.

  مطالب مرتبط
  بخش نظرات این مطلب

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]